Tržišni nalog (Market Order)
To je nalog za kupovinu ili prodaju po tekućoj prodajnoj ili kupovnoj ceni na tržištu. Nalog za kupovinu može se odnositi na otvaranje nove pozicije ili zatvaranje prethodne pozicije za prodaju. Nalog za prodaju može se odnositi na otvaranje nove pozicije ili zatvaranje prethodne pozicije za kupovinu.
Sledi primer tržišnog naloga. Tekuća tržišna cena, u ovom slučaju za kupovinu američkog dolara (kupovna cena), iznosi 1.0555, a za prodaju iste valute (prodajna cena) iznosi 1.0551.
Nalog sa ograničenjem gubitka i limitirajući nalog (Stop-Loss Order i Limit Order)
To su nalozi čija je funkcija da zasiguraju zatvaranje tekuće ili buduće otvorene pozicije pod određenim okolnostima, tj. kada se dostigne određena cena.
Nalozi sa ograničenjem gubitka koriste se da se ograniče gubici ako tržište počne da se kreće nasuprot otvorenoj poziciji. Trgovac postavlja najviši iznos (u pipovima) koji je spreman da izgubi u određenoj trgovinskoj transakciji. Kada se ta cena postigne, transakcija se izvršava.
Nasuprot tome, limitirajući nalozi se koriste da se realizuje dobit ako tržište počne da se kreće u povoljnom smeru. Trgovac unapred postavlja cenu na kojoj bi želeo da zatvori svoju poziciju.
U dole navedenom primeru, trgovanje je započeto po tržišnoj ceni od 1.0561 (nalog za kupovinu). Prema nalogu sa ograničenjem gubitka, ta pozicija će se zatvoriti ako i kada cena padne na 1.0553. Prema nalogu za zatvaranje pozicije da bi se ostvario profit, pozicija će se zatvoriti ako i kada cena dostigne visinu od 1.0565.
Ulazni nalozi (Entry Orders)
Ove vrsta naloga otvaraju novu poziciju samo ako tržište dostigne cenu koju je odredio trgovac.
Ulazni nalozi se dele na dve grupe: nalozi sa ograničenjem ulaza (Entry Limit Orders) i nalozi sa limitiranim otvaranjem (Entry Stop Orders).
Nalozi sa ograničenjem ulaza – To su nalozi koje trgovci postavljaju da bi na tržište ušli po ceni koja je povoljnija od tekuće cene. Prilikom kupovine valutnog para ili CFD-a, nalog sa ograničenjem ulaza biće postavljen ispod tekuće tržišne cene. Prilikom prodaje, nalog sa ograničenjem ulaza biće postavljen iznad tekuće tržišne cene.
Kada se postavlja nalog sa ograničenjem ulaza, trgovac očekuje da će tržišna cena naglo pasti nakon što dostigne nivo na kom je taj nalog postavljen.
Kvota para USD/CAD iznosi 1.0547 / 1.0551. Za taj par očekujete trend rasta, ali smatrate da je bolje da zauzmete dugu poziciju po povoljnijoj ceni zato što očekujete da će cena pasti na 1.0525 pre nego što nastavi da raste. Zato postavljate nalog sa ograničenjem ulaza za kupovinu jednog lota (5.000 USD/CAD) po ceni od 1.0525. Kada cena dostigne tu vrednost, izvršiće se nalog sa ograničenjem ulaza i 1 lot para USD/CAD biće kupljen po ceni od 1.0525.
Nalozi sa limitiranim otvaranjem – To su nalozi koje trgovci postavljaju da bi ušli na tržište po ceni koja nije tako povoljna kao tekuća cena. Nalog sa limitiranim otvaranjem za kupovinu biće postavljen iznad tekuće tržišne cene. Nalog sa limitiranim otvaranjem za prodaju biće postavljen ispod tekuće tržišne cene.
Prilikom postavljanja naloga sa limitiranim otvaranjem, trgovac očekuje da će trend kretanja tržišta biti potvrđen u trenutku kada momentum tržišta pređe određenu cenu i da će se takav trend nastaviti.
Kvota para USD/CAD iznosi 1.0553 / 1.0557. Očekujete da će ona nastaviti da raste. Takođe smatrate da će cena tog para porasti za najmanje 50 pipova ako pređe vrednost od 1.0600. Zato postavljate nalog sa limitiranim otvaranjem za kupovinu 20 lotova (100.000) para USD/CAD po ceni od 1,0600.
„Trailing Stop-Loss“
nalog
To je vrsta naloga sa ograničenjem gubitka koji trgovac postavlja na određeni broj pipova u odnosu na njegovu ulaznu cenu. Nalog sa ograničenjem gubitka automatski se pomera sa kretanjem tržišne cene, ali samo u smeru u kom investitor trguje.
Primer:
Ako otvorite dugu poziciju za par USD/CAD po ceni od 1.0552 i postavite „trailing stop“ nalog na 30 pipova, taj nalog će biti pokrenut kada cena dostigne vrednost od 1.0522 (=1.0552-0.030).
Ako cena para USD/CAD poraste na 1.0565, nalog sa ograničenjem gubitka pomera se, pip po pip, paraleleno sa tržišnom cenom na višu vrednost i pokrenuće se pri vrednosti od 1.0535 (=1.0565-0.030).
Ako cena para USD/CAD padne za 30 pipova, sa 1.0565 na 1.0535, izvršiće se nalog sa ograničenjem gubitka i pozicija će biti zatvorena. Ako tržišna cena poraste preko 1.0565, Vaš „trailing stop“ nastaviće da raste kako bi se realizovala dodatna dobit.
To su kombinovani nalozi sa cenom zatvaranja i cenom ograničenja. Kada se izvrši jedan od naloga, drugi se automatski poništava. Ovi nalozi se mogu primeniti na otvorene pozicije ili se mogu koristiti da bi se otvorila nova pozicija.
Na primer, recimo da smatrate da će kvota para USD/CAD, koja trenutno iznosi 1.0548/1.0552, nastaviti da raste; smatrate da će ona porasti za najmanje 50 pipova ako pređe vrednost od 1.0560. Međutim, očekujete da će pre tog rasta, cena para pasti na vrednost od 1.0544. Možete postaviti nalog sa ograničenjem ulaza na 1.0544, ali ako par ne dostigne tu vrednost pre nego što počne da raste, nećete izvršiti transakciju. Zato postavljate nalog koji poništava drugi nalog da biste kupili par USD/CAD ako on dostigne vrednost od 1.0544 ili 1.0560. Prva ponuđena cena na tržištu koja dostigne jednu od te dve vrednosti pokrenuće nalog:
Nalog sa ograničenjem gubitka i limitirajući nalog postavljeni na otvorenoj poziciji takođe predstavljaju vrstu naloga koji poništava drugi nalog. Kada se bilo koji od njih izvrši, onaj drugi se automatski poništava.