Cene i volumen trgovanja su osnova istraživanja. Metoda tehničke analize obuhvata statističke metode među kojima su najpopularniji: pokretni proseci, indikatori i oscilatori, praćenje trendova. Ove metode se nazivaju i metode filtracije. One imaju veliku praktičnu primenljivost. Na različite načine signaliziraju o promeni preovlađujućeg trenda i nastupanju suprotnog, potvrđuju postojeći scenario razvoja cena – rast, pad ili odsustvo ozbiljnih poremećaja.
Tehnički indikatori se računaju iz volumena i cena određene hartije od vrednosti.Postoje četiri grupe indikatora:
- indikatori koji se zasnivaju na pokretnoj sredini,
- volumenu, volatilnosti i
- oscilatori odnosno indikatori ranga.
A.Indikatori pokretne sredine
Najpoznatiji indikatori pokretne sredine preuzeti iz engleske terminologije su :
- Moving Average MA,
- Moving Average Convergence Divergence MACD,
- Exponential Moving Average EMA,
- Weighted Moving Average WMA.
MA- Moving Average, pokretni prosek je prosečna cena akcije u zadatom vremenu. Pokretni prosek je u suštini aritmetička sredina, razlika je što se kod aritmetičke sredine izračunava prosečna vrednost na osnovu svih raspoloživih podataka, dok kod pokretnih proseka uzima se samo zadati deo podataka.
Pokretni proseci su odloženi pokazatelji, uvek se nalaze iza cene. Zbog načina njihovog izračunavanja kasne za tekućom cenom i zato spadaju u indikatore koji prate trend. U formuli (1), oznaka Ci predstavlja zbir cena za period n, a oznaka n je broj perioda za koji se izračunava pokretni prosek.
[You must be registered and logged in to see this image.]
WMA -Weighted Moving Average je ponderisani pokretni prosek koji daje svakom pojedinačnom periodu različit značaj.Računa se slično kao i MA, ali ako je cena na zatvaranju vremenski udaljenija to ima manju težinu i manji uticaj na konačni rezultat. Svakoj ceni se dodaje odgovarajući ponder, koji je veći što je podatak bliži sadašnjem trenutku. Veći značaj se daje novijim podacima. U formuli (2) oznaka Wi predstavlja ponder cene.
[You must be registered and logged in to see this image.]
EMA- Exponential Moving Average je ekponencijalni pokretni prosek. Računa se poput prethodna dva indikatora ali se uticaj perioda eksponencijalno smanjuje. Otklanja nedostatke MA jer pridaje veću važnost cenama zabeleženim u skorijem periodu u odnosu na starije. Dakle, veći značaj pridaje se novijim podacima. Razlika u odnosu na prethodne pokretne proseke je u tome što se uzimaju svi raspoloživi podaci, a ne samo oni za koje se prosek izračunava. U datoj formuli (3), oznaka t je današnji dan, t-1 prethodni dan i k=2/(n+1).
[You must be registered and logged in to see this image.]
MACD – Moving Average Convergence Divergence je prosečno kretanje konvergencije-divergencije cena. Ovaj tehnički indikator koristi se za analizu jačine trenda. Kada strategije trgovanja poznate pod nazivom bikovi ili medvedi gube snagu, indikator nam to pokazuje u obliku divergencije, nakon čega sledi obrt trenda. MACD se najčešće konstruiše pomoću eksponencijalnih prosečnih kretanja cena od 26 i 12 perioda. Izračunava se oduzimanjem vrednosti 26- perioda eksponencijalnog prosečnog kretanja cena od 12- perioda eksponencijalnog prosečnog kretanja cena, prikazano u formuli (4).
[You must be registered and logged in to see this image.]
B. Indikatori volumena
Od indikatora volumena najčešće se koriste Volumen i Akumulacija/Distribucija. Volumen indikator beleži ukupne iznose svih pozicija kupaca i prodavaca koji utiču na razvoj tržišta u određenom vremenu. Akumulacija/distribucija indikator prati volumen pounde i tražnje valutnog para.
C. Indikatori ranga ili oscilatori
Indikatori ranga ili oscilatori su važna grupa tehničkih indikatora. Korišćenje oscilatora je jedna od pouzdanijih metoda prognoziranja budućeg kretanja cena na berzi. U odnosu na pokretne proseke, oscilatori dalju bolje rezultate u analizi perioda bez izraženih trendova.
U tom periodu cena često menja pravac kretanja te je zbog toga teško uočiti početak i kraj kratkih pomeranja naviše ili naniže. Oni daju signale o obrtu na vreme što je i osnovna razlika u odnosu na pokretne proseke koji kasne za razvojem događaja. Neki od poznatih indikatora su :
- Momentum Oscilator,
- Indeks Relativne snage i
- Aroon Oscilator.
Momentum Oscilator meri brzinu promena cena na tržištu, njihovo ubrzavanje ili usporavanje. Računa se po formuli (5) kao razlika V (poslednja cena) i Vn (cena na zatvaranju pre n dana). Pozitivni Momentum Oscilator označava da su cene u tekućem periodu više nego što su bile u prethodnom, dok negativni Momentum Oscilator označava da su cene u tekućem periodu niže u odnosu na prethodni period.
[You must be registered and logged in to see this image.]
RSI – Relative Strong Indeks, (indeks relativne snage) služi za poređenje snage cena dve različite akcije, ili poređenje pojedine akcije sa tržišnim indeksom. Ukazuje na relativan odnos pozitivnih i negativnih promena cena u određenom periodu vremena. Vrednost indeksa oscilira od 0-100, a broj perioda je najčešće 14. Signal za kupovinu generiše se kada je vrednost indikatora manja od 30, dok se signal za prodaju generiše kada je vrednost indeksa iznad 70.
U formuli za izračunavanje ovog indeksa (6), RS je indikator relativne snage i računa se kao količnik AG/AL, gde je AG prosečna pozitivna cena iz perioda u period (tokom 14 perioda) i AL prosečna promena negativna cena iz perioda u period (tokom 14 perioda).
[You must be registered and logged in to see this image.]
Aroon Oscilator je tehnički indikator koji se dobija oduzimanjem Aroon–dole od Aroon-gore veličine. Aroon–gore i Aroon–dole osciliraju između 0 i +100, dok Aroon oscilator oscilira između -100 i +100 sa nulom kao centralnom linijom preseka. Veličina iznad nule signalizira rastući trend, dok veličina manja od nule signalizira opadajući. Jačina trenda se meri udaljenošću od od nulte linije, što je udaljenija jači je trend.
Slika 1. prikazuje analizirane tehnicke indikatore u radu.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Slika 1. Tehnički indikatori kao ulazni atributi neuronske mreže, izlazni atribut: 1 – rast cene akcija narednog dana veći je od 1,5%; 0 – cena akicja narednog dana opada ili ima manji rast.
Izvršena je eksperimentalna analiza osnovnih i izvedenih atributa. Skup podataka sastoji se od ukupno 31 ulaznih atributa. Od osnovnih atributa primenjuju se cene prethodnog dana (cena na otvaranju, na zatvaranju, minimalna i maksimalna) i obim prodaje. Od izvedenih atributa koriste se indikatori pokretnih proseka,volumena, volatinlosti i indikatori ranga ili oscilatori. Analizom tehnickih indikatora se identifikuju obrasci za prediktivno modelovanje. Izlazni atribut neuronske mreže je signal za kupovninu akcija. Signal se generiše kada je predviđen rast veći od 1,5%.
by Jelena Brdar
Last edited by dzonefx on Sun Jun 14, 2015 7:58 pm; edited 1 time in total