Očekivani prinos na evro depozite. Kao što smo rekli, očekivani prinos na strane depozite RF izražen u dolarima zapravo je razlika između strane kamatne stope i očekivane apresijacije domaće valute: iF-(Et+1 - Et) / Et.
Pretpostavimo da strana kamatna stopa iF iznosi 10% i da očekivani devizni kurs u narednom periodu Et+1 iznosi jedan evro po dolaru.
Kada tekući devizni kurs Et iznosi 0,95 evra po dolaru, očekivana apresijacija dolara je
(1,00 - 0,95)/0,95 = 0,052 = 5,2%,
pa očekivani prinos na evro depozite RF izražen u dolarima iznosi 4,8% (razlika između strane kamatne stope od 10% i apresijacije dolara od 5,2%). Dati očekivani prinos kada je Et= 0,95 evra po dolaru prikazan je tačkom A na sledećem grafikonu.
Kada je tekući devizni kurs veći, odnosno Et = jedan evro po dolaru, očekivana apresijacija dolara je nula jer i Et+1 takode iznosi jedan evro po dolaru. Zato je RF, odnosno očekivani dolarski prinos na evro depozite, tada svega iF = 10%.
Ovaj očekivani prinos na evro depozite kada je Et = jedan evro po dolaru prikazan je tačkom B.
Ukoliko je devizni kurs veći Et = 1,05 evra po dolaru, očekivana promena u vrednosti dolara biće
- 4,8% [ = (1,00 - l,05)/l,05 = - 0,048],
pa će očekivani dolarski prinos na strane depozite RF porasti na 14,8% [= 10% - ( - 4,8%)].
Takav odnos deviznog kursa i očekivanog prinosa na evro depozite prikazan je tačkom C.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Kriva koja povezuje te tačke predstavlja liniju očekivanog prinosa na evro depozite, na grafikonu označena je sa RF i kao što se vidi, ima rastući oblik; tj. kako se povećava devizni kurs Et, tako se povećava i očekivani prinos na evro depozite.
Rastući oblik nam ukazuje na to da ukoliko je očekivani devizni kurs u narednom periodu konstantan, a tekući devizni kurs se povećava, očekivana apresijacija dolara je manja. Dakle, veći tekući devizni kurs znači da će očekivana apresijacija strane valute u budućnosti biti veća, što povećava očekivani prinos na strane depozite izražen u dolarima.
Očekivani prinos na dolarske depozite.
Očekivani prinos na dolarske depozite RD izražen u dolarima uvek je kamatna stopa na dolarske depozite iD bez obzira na to koji je devizni kurs. Pretpostavimo da kamatna stopa na dolarske depozite iznosi 10%.
Očekivani prinos na dolarske depozite, bez obzira na to da li je devizni kurs 0,95, 1,00 ili 1,05 evra po dolaru, uvek će biti 10% (tačke D, B i E) jer za konvertovanje tih kamata u dolare nije potrebna nikakva devizna transakcija. Linija koja povezuje te tačke predstavlja liniju očekivanog prinosa na dolarske depozite koja je na prethodnom grafikonu označena kao RD.
Ravnoteža.
Presek linije očekivanog prinosa na dolarske depozite RD i linije očekivanog prinosa na evro depozite RF zapravo predstavlja ravnotežu na deviznom tržištu; tj. RD = RF U ravnotežnoj tački B u kojoj devizni kurs E iznosi jedan evro po dolaru, zadovoljen je uslov pariteta kamatnih stopa jer su očekivani prinosi na dolarske i evro depozite jednaki.
Da bismo ustanovili kako se devizni kurs zapravo i kreće ka ravnotežnom deviznom kursu E, pogledajmo šta se dešava kada je devizni kurs 1,05 evra po dolaru, što je vrednost koja je iznad ravnotežnog deviznog kursa. Na prethodnom grafikonu vidimo da je očekivani prinos na evro depozite u tački C veći od očekivanog prinosa na dolarske depozite u tački E.
Pošto su dolarski i evro depoziti savršeni supstituti, ljudi neće želeti da drže dolarske depozite, a vlasnici dolarskih depozita pokušavaće da ih na deviznom tržištu prodaju za evro depozite (to se naziva „prodajom dolara" i „kupovinom evra"). Međutim, pošto je očekivani prinos na te dolarske depozite manji nego na evro depozite, oni koji raspolažu evrima neće želeti da da ih menjaju za dolarske depozite.
Višak ponude dolarskih depozita do kojeg dolazi podrazumeva da cena dolarskih depozita u odnosu na evro depozite mora opasti; tj. devizni kurs (iznos evra po dolaru) opada, kao što je na slici prikazano strelicom sa smerom nadole ako je devizni kurs 1,05 evra po dolaru.
Pad deviznog kursa će se nastaviti sve do tačke B, tj. do ravnotežnog deviznog kursa od jednog evra po dolaru, kada će očekivani prinos na dolarske i evro depozite biti jednak.
Pogledajmo sada šta se dešava kada je devizni kurs 0,95 evra po dolaru, što je vrednost ispod ravnotežne. U tom slučaju očekivani prinos na dolarske depozite veći je nego očekivani prinos na evro depozite.
Niko neće želeti da drži evro depozite, a svi će pokušavati da ih prodaju kako bi kupili dolarske depozite („prodaja evra" i „kupovina dolara"), zbog čega će se devizni kurs povećavati, što je prikazano strelicom sa smerom nagore. S rastom deviznog kursa, dolazi do veće očekivane depresijacije dolara, a samim tim veće očekivane apresijacije evra, zbog čega će se povećati očekivani prinos na evro depozite.
Naposletku, kada devizni kurs dostigne E = jedan evro po dolaru, očekivani prinos na evro depozite dovoljno će se povećati, pa će ponovo biti jednak očekivanom prinosu na dolarske depozite.