Kod forvard ugovora postoji obaveza da se dogovorena transkacija izvrši, da svoju obavezu ispune i kupac i prodavac robe iz ovog ugovora. Forvard ugovor je pojedinačni nestandardni terminski ugovor, ugovor sam za sebe i ne može služiti kao osnov drugih terminskih poslova (npr. opcija). To je ugovor koji obavezuje na isporuku ative u budućnosti po unapred ugovorenoj ceni.
Danas se utvrđuje cena za isporuku robe i prenos novca u bliskom budućem period (najčešće 1-6 meseci). Ovi ugovori se realizuju tačno na dan isteka i nije moguća njihova kupovina i prodaja na berzi pre isteka njihovog roka.
Cilj im je da se dođe do željene robe, da se zaradi ili da se izbegnu ili umanje rirzici. Može biti i varijanta da se u vreme potpisa ugovora utvrdi cena, odmah prenese novac, a roba se isporučuje naknadno. U tom slučaju cena se smanjuje za iznos kamate do mdana prenosa robe.
Najčešće se radi o kupovini kada se za nekoliko meseci unapred fiksira cena i odmah isplaćuje novac za robu koja će kasnije biti isporučena (na primer otkup pšenice u februaru za isporuku iste kasnije u julu – tzv.
„otkup na zeleno“, kupovina struje leti da bi ista bila isporučena zimi i sl). Sa njima se nikada ne trguje na službenoj berzi, nego se ovi poslovi zaključuju na vanberzanskim sastancima ili sredstvima elektronskih komunikacija m(over-the-counter).
Koristi od ovih poslova su potpuno uočljive.Ako za primer uzmemo farmera koji uzgaja pšenicu. Njegov prihod u celoj sezoni zavisi od vrlo nestabilnih (volatilinih) cena žitarica. Nasuprot njega, na primer, i mlinar je u istoj situaciji. Njegov profit je neizvestan i zavisi od buduće cene pšenice.
Obe strane mogu zadovoljiti interese i izbeći rizike ako zaključe forvard ugovor. U tom ugovoru farmer će se obavezati da će pšenicu isporučiti posle žetve po ceni koja je dogovorena danas, bez obzira kolika će biti tržišna cena pšenice u momentu isporuke.
Cena može biti plaćena unapred ili će se, pak, prenos novca izvršitu u budućnosti kad i prenos robe. U slučaju kada se novac ne prenosi unapred, forvard ugovor jednostavno predstavlja prodaju određene active sa odloženom isporukom i naplatom, s tim da se u vreme potpisa samo ugovora odnosno fiksira buduća cena za robu koja će biti isporučena i plaćena na fiksni datum u budućnosti.
Forvard ugovor štiti obe strane i kupca i pordavca od budućih fluktuacija cena, a u budućem poslu bolje prolazi strana koja je adekvatnije predvidela i ugovorila buduće kretanje cena.
Oni se najčešće zaključuju na vanberzanskom tržištu i u njihovo zaključivanje i izvršenje nije involvirana klirinška kuća.Njihov je rizik, da ako kupac unapred preda novac, prodavac ne isporuči robu kupcu za njegov unapred dat novac. Zbog toga, u praksi, kupac često traži dodatna obezbeđenja, najčešće bankarsku granciju, hipoteku, ili avalirane menice.