Jedyną istotną różnicą pomiędzy różnymi rodzajami średnich jest różnica między wagami przypisanymi do najświeższych danych. W przypadku prostej średniej ruchomej, wszystkie ceny w przyjętym okresie mają identyczne wagi. Średnia Wykładnicza i Liniowo Ważona Średnia Ruchoma przypisują największą wagę do ostatniej ceny.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Najbardziej popularna interpretacja średnich ruchomych polega na porównaniu ruchów średniej z ruchem ceny. Gdy cena instrumentu przebija swoją średnią od dołu, występuje sygnał kupna, a jeśli cena przebije średnią od góry, pojawia się sygnał sprzedaży. Można wprowadzić kombinację średnich o różnych okresach. Wówczas wstępny sygnał kupna generowany jest przez oddolne przebicie najkrótszej średniej przez notowania. Za potwierdzenie uznać można przełamanie kolejnej, dłuższej średniej lub przełamanie samych średnich.
System transakcyjny oparty na średniej ruchomej nie działa w ten sposób, że kupno występuje w dołku cenowym a sprzedaż na szczycie. System ten pozwala zawierać transakcje zgodne z aktualnym trendem – kupno zaraz po tym jak ceny osiągną minimum i sprzedaż zaraz po osiągnięciu wierzchołka.
Średnie ruchome można także łączyć z innymi wskaźnikami. Interpretacja średniej ruchomej dotyczącej wskaźnika jest bardzo podobna do interpretacji średniej ruchomej dotyczącej ceny instrumentu: jeśli wskaźnik przebija swoją średnią od dołu, bardziej prawdopodobny jest dalszy wzrost wskaźnika. Analogicznie, przebicie przez wskaźnik jego średniej od góry sugeruje kontynuację ruchu wskaźnika w dół.
- Rodzaje średnich ruchomych:
- Prosta Średnia Ruchoma (SMA)
- Wykładnicza Średnia Ruchoma (EMA)
- Wygładzona Średnia Ruchoma (SMMA)
- Liniowo Ważona Średnia Ruchoma (LWMA)