- napomena:
- Tekstovi su preuzeti iz knjige "Kako zaraditi na promenama deviznog kursa",autora dr.Slobodana Slovića
Kompletna transakcija predstavlja prodaju jedne valute i istovremenu kupovinu druge. Jedna od stvari koje su u početku zbunjujuće su standardi kotacije.
Označavanje valuta i valutni parovi
Svaka valuta se označava se tri slova, od kojih su prva dva oznaka za državu, a treće slovo naziv valute. Naredna tabela prikazuje nazive i oznake glavnih svetskih valuta:- Oznake i Nazivi Valuta:
Osnovna i kontra valuta
Kada je valuta kotirana, to se uvek čini u odnosu na drugu valutu, tako da je vrednost jedne valute iskazana kroz vrednost druge. Tako na primer, ako želimo da utvrdimo koji je kurs US dolara (USD) u odnosu na japanski jen (JPY) kvota, odnosno cena će izgledati ovako:USD/JPY = 119.58
Ovo se naziva valutni par. Valuta sa leve strane od kose crte je osnovna valuta (base currency), dok je
ona sa desne strane kotirana (quote currency) ili kontra valuta. Osnovna valuta (u ovom primeru US dolar) je uvek jednaka jedinici (u primeru 1 USD), a kotirana valuta ima određenu vrednost ekvivalentnu jednoj jedinici osnovne valute u datom trenutku. U našem primeru 1 USD = 119.58 japanskih jena, ili drugim rečima za 1 američki dolar može se kupiti 119.58 jena.
Direktna i indirektna kotacija
Postoje dva načina iskazivanja vrednosti valutnih parova:- direktan i
indirektan
Direktna kotacija
Je jednostavno valutni par u kome domaća valuta predstavlja osnovnu valutu, a indirektna kotacija je valutni par u kome je domaća valuta iskazana kao kotirana valuta. Ako uzmemo Evro kao domaću valutu i stavimo je u odnos sa US dolarom, direktna kotacija bila bi EUR/USD, a indirektna USD/EUR. Dakle u ovom primeru, kod direktne kotacije imamo informaciju koliko se US dolara može dobiti za 1 Evro, a kod indirektne, koliko se Evra može dobiti za 1 US dolar.
Ako je Evro domaća valuta direktna kotacija bi bila 1.2995 EUR/USD, što znači za 1 EUR može se kupiti 1.2995 US dolara.
Indirektna kotacija
Bila bi 0.7695 USD/EUR, odnosno za 1 USD se može kupiti 0.7695 EUR. Cena većine valuta iskazuje se sa 4 decimalna mesta, osim kombinacije valutnih parova u kojima učestvuje japanski jen (JPY) koji se kotira sa 2 decimale.
Cross Currency
Kada valutni par ne sadrži US dolar kao jednu od komponenti, onda se to naziva cross currency ili ukrštene (druge) valute. Najčešči cross currency parovi su EUR/GBP, EUR/CHF, GBP/JPY i EUR/JPY. Iako se najviše trguje valutnim parovima koje uključuju US dolar, cross currency parovi proširuju mogućnost trgovanja i na ostale tzv. majors ili glavne valute.
Bid / Ask
Kao i na drugim finansijskim tržištima, kada se trguje valutnim parovima postoji bid (ponuđena) i ask (tražena) cena. Da podsetimo, ovo se odnosi na osnovnu valutu iz valutnog para (base currency). Kada se kupuje valutni par (ulazi se u long poziciju), ask (tražena) cena predstavlja iznos koji treba platiti da bi se kupila jedna jedinica osnovne valute ili, drugim rečima, koliko tržište traži da bi prodalo navedenu valutu.
Long (Long ili duga pozicija)
Zauzimanje Long (duge) pozicije predstavlja kupovinu akcija, robe ili osnovne valute kotiranog valutnog para, uz očekivanje da će cena porasti.
Suprotno od Long je Short (kratka pozicija)
Bid (ponuđena) cena se koristi kod prodaje valutnog para (odnosno, kada se zauzima kratka pozicija) i označava koliko će se kotirane valute dobiti prilikom prodaje jedne jedinice osnovne valute. Drugim rečima, koliko je tržište spremno da plati kotirane valute u odnosu na osnovnu.
Short (Short ili kratka pozicija)
Zauzimanje Short (kratke) pozicije predstavlja prodaju (pozajmljenih) akcija, robe ili valute u očekivanju pada njene cene.
Suprotno od Short je Long (duga pozicija)
Broj ispred kose crte označava bid (ponuđenu) cenu, a iza nje ask (traženu) cenu. Primetićemo da je bid uvek niža od ask cene. Pogledajmo sledeći primer:USD/JPY = 120.61/120.64
Bid = 120.61
Ask= 120.64
Ako želite da kupite ovaj valutni par, to znači da nameravate da kupite osnovnu valutu (USD u ovom slučaju) i zato pogledajte ask cenu da bi ste videli za koliko (JPY, japanskih jena) je tržište spremno da vam proda 1 USD. Pošto ask (tražena) cena iznosi 120.64 to znači da 1 USD možete kupiti za 120.64 JPY (jena).
Posmatrano sa druge strane, ako želite da prodate ovaj valutni par, dakle prodajete osnovnu valutu u zamenu za kotiranu valutu, interesovaće vas bid (ponuđena) cena. U našem primeru, tržište je spremno da za 1 USD plati 120.61 JPY (jen).
Koja god valuta da je kotirana prva (odnosno, sa leve strane) ona predstavlja osnovnu valutu i nad njom se sprovodi transakcija. Mi ili kupujemo, ili prodajemo osnovnu valutu. Još da napomenemo da se trenutna cena po kojoj se kupuje/prodaje osnovna valuta naziva spot exchange rate (trenutni devizni kurs).
Last edited by smroly on Wed Jun 29, 2016 9:14 pm; edited 2 times in total