Pomični proseci
Iako nisu toliko subjektivni, kao tumacenje grafikona kretanja cena, interpretacija ovih indikatora ipak zavisi od nivoa znanja, obaveštenosti i, pomalo, intuicije. U ostalom, seticemo se EKG grafikona kod kardiologa. Ništa slicnije tome nije nego oscilator. U svakom slucaju, i grafikone i indikatore o kojima ce ovde biti reci, koristi vecina berzanskih trgovaca i analiticara.
Pomicni prosek je, u suštini, obicna aritmeticka sredina. Razlika je samo u tome što aritmeticka sredina predstavlja prosecnu vrednost svih raspoloživih podataka, a pomicni prosek - sam jednog (izabranog) dela ovih podataka. Ako se raspolaže podacima o ceni za period od 260 dana (52 nedelje x 5 radnih dana), onda je pomicni prosek za, na primer, 20 dana jednak prosecnoj ceni za prvih dvadeset dana.
Sledeca vrednost proseka je srednja vrednost cene od 2. do 21. dana,zatim od 3. do 22. dana i tako dalje.U principu, za analizu kratkorocnih trendova, koriste se pomicni prosek sa manje perioda (obicno 5, 8 ili 14), dok se kod dugorocnih trendova koriste proseci sa više perioda (20, 50 ili 100).
Obican pomicni prosek (Simple Moving Average – SMA)
Sve receno u prethodnim pasusima odnosi se na obican pomicni prosek. U opštem slucaju, formula za izracunavanje pomicnog proseka je:
- Spoiler:
- [You must be registered and logged in to see this image.]
- Spoiler:
- [You must be registered and logged in to see this image.]