[You must be registered and logged in to see this image.]
Prema Eliotovoj teoriji talasa, kretanja cene svake valute može biti prikazano na grafikonu u formi talasa. Talasi su dodatno podeljeni na tri talasa impulsa, direktno usmerena ka glavnom trendu i dva korektivna talasa usmerena protiv trenda. Ovi talasi se označavaju brojevima 1, 2, 3, 4, 5. Kada se aktivni razvoj trenda završi, počinje korekcija kretanja cene što se označava sa tri talasa na grafikonu. Dva od ova tri talasa su pokretački, a jedan od njih je korektivni. Ovi talasi se označavaju sa A, B i C.
Poenta analize talase jeste da je kretanje cena prirodno i da se uvek odvija po istom obrascu. Primena analize talasa na Forex-u omogućava predviđanje ponašanja cene određenog dela kretanja trenda i uspešno i blagovremeno zatvaranje naloga.
Da bi ublažili rizike gubitaka i postavili odgovarajući nivo Prekida gubitka, neophodno je razmatrati dužinu talasa. Po pravilu, što je duži talas impulsa, duži će biti i korektivni. Glavna teškoća korišćenja analize talasa jeste definisanje tačne veličine talasa. Da bi efikasno predvideli kretanje cene, potrebno je tačno identifikovati koji su talasi impulsi, a koji korektivni. Po pravilu, najteže je identifikovati korektivne talase. Primena analize talasa omogućava trgovcu da precizno definiše ponašanje cene u određenom vremenskom okviru. Ovaj metod predviđanja situacije može postati jedan od najvažnijih i najefikasnijih instrumenata profesionalnog trgovca.