Ova vrsta odstupanja može doneti veliki profit kao i velike gubitke.Upravljanje finansijskim rizikom ne nudi garanciju uspešnog trgovanja, ali čini njegov značajni deo. Svaka operacija sa valutama je rizik. Zbog toga korišćenje opštih metoda upravljanja smanjuje potencijalni gubitak.
1. Stop-nalog podnošenje
2. Investicije kapitala
3. Trend linija trgovina
4. Upravljanje emocijama
Metode upravljanja rizikom se koriste nakon otvaranja pozicija. Glavni metod upravljanja rizikom je podnošenje naloga koji koči gubitke.
Stop-loss (doslovno znači zaustavljanje gubitka) – je tačka gde trgovac izlazi sa tržišta kako bi izbegao katastrofalnu situaciju. Morate da postavite stop-loss kada otvarate poziciju, kako bi sprečili gubitke.
Postoje nekoliko tipova stop-signala:
- Početni stop signal – određuje iznos depozita ili kamatnih stopa koje je trejder spreman da izgubi. Kada se cena kreće prema ovoj poziciji i dostigne je, trejderska fiksna nivo pozicija se zatvara, ne povećavajući gubitke koje je trejder odredio.
- “prateći” stop signal – je kada se cena kreće prema poziciji, a stop signal je postavljen odmah nakon njega, prema preferencijama trejdera. Ukoliko se pravac promeni, ako je cena dostigla taj signal, trejder odlazi sa tržišta, potencijalno ostvarujući profit (u zavisnosti od toga kada je cena počela da se kreće).
- Profit demontaže – je kada je ostvaren čist profit, a pozicija je zatvorena. Stop signal sa vremena na vreme – je kada, nakon izvesnog vremena, tržište nije u stanju da ostvari neophodan profit, a onda se pozicija zatvara.